Cesta na planetu Oxidan

Kolonisté ze Země ve svých vesmírných lodích právě přistáli na  neobydlené planetě OXIDAN.

To není začátek sci-fi románu, ale  vzdělávací program organizovaný Severomoravskými vodovody a kanalizacemi Ostrava, který se formou dobrodružné hry zaměřuje na efektivní využití zdrojů, vzájemnou spolupráci a především na péči o odpadní vodu a na odpovědné nakládání s ní.

 

Žáci 8. A a 9. roč., rozdělení do dvou týmů, objevili novou planetu Oxidan, která je velmi bohatá na zdroje a poskytuje nevídaný blahobyt. K planetě vyrazily dvě expedice, mezi nimiž začal probíhat ostrý konkurenční boj o ovládnutí zdrojů a nakonec o celou planetu. Žáci začali budovat co nejbohatší společnost, ale zároveň se objevovaly první problémy se znečištěním – především vody. To mělo přímý dopad na množství a dostupnost použitelné vody. Každý tým hledal svoje řešení této zapeklité situace. Na konci hry se pak týmy musely rozhodnout, zda  mezi sebou vyhlásí ekonomický boj, vše vyřeší domluvou, nebo si navzájem vyhlásí válku. Všechna rozhodnutí měla své následky,  se kterými ale žáci nebyli dopředu seznámeni.

Jak se nakonec rozhodli, neprozradím.

Nicméně můžu s jistotou říct, že si jako kolonizátoři planety Oxidan na vlastní kůži vyzkoušeli, že rozvoj jakékoliv společnosti není možný bez spolupráce, udržitelného zacházení s přírodními zdroji a že každé rozhodnutí má své následky.