Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR ke školnímu stravování

Polévky

Doporučuje se v průběhu 20 stravovacích dnů 12krát zeleninová polévka a 3krát luštěninová. K bezmasým pokrmům nepodávat polévky masité, k vydatným pokrmům podávat polévky nezahuštěné a naopak.

Hlavní pokrm

Ve dvaceti dnech doporučuje ND (Nutriční doporučení) 14 masových dnů (včetně ryby, které by měly být nabízeny 2-3krát), 4 dny, kdy je zařazen bezmasý nesladký pokrm, a         2 dny zůstanou na podání sladkého pokrmu.

Ze školního jídelníčku by se měly vyřadit nebo alespoň výrazně omezit uzeniny, jelikož obsahují velké množství soli.

Co se týče luštěnin, jsou výživově velice hodnotné a přirozeně obsahují na rozdíl od masa málo tuku. I když jsou považovány za velice kvalitní potravinu, neobsahují plnohodnotné bílkoviny a tudíž ani všechny esenciální aminokyseliny. Podobně jsou na tom i obiloviny. U obou skupin je nedostatečná jiná aminokyselina, proto jejich kombinací získáme plnohodnotnou bílkovinu, a není tak potřeba dále luštěniny kombinovat s masem. Luštěninový pokrm může být bezmasý nebo naopak můžeme kombinovat maso s luštěninami např. formou karbanátků a sekaných mas, kdy luštěninou částečně nahradíme tuk z masa.

Jediná kombinace, která se nedoporučuje, je kombinace luštěnin s uzeninami. Dítě většinou upřednostní uzeninu, a pokud ji ještě zají pečivem, pak již v žaludku nezbyde dost místa na celou porci luštěnin, které mají i více vlákniny a tedy zasytí. Dalo by se to přirovnat k tomu, že dítěti dáte na výběr mezi bonbóny a jablky-preference bývá jasná, většina dětí sáhne po bonbónech, a tak je to i s uzeninou.

Nápoje

Nápoj slouží k doplnění tekutin, nemusí dodávat žádnou energii ani vitamíny. V ND se doporučuje vždy nabízet neslazený nemléčný nápoj. V nabídce by pak měl být ještě jeden nápoj, a to mléčný (neochucený, či slabě uchucený).

 

Zdroj: Výživa a potraviny (Zpravodaj pro školní stravování)